Урок №6 Кількість населення України.



Урок №6 Кількість населення України. Особливості вікового і статевого складу населення України.
Міграційні процеси в Україні. Демографічна політика в Україні.

ПОВТОРЮЄМО ТЕМУ «НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ» 8клас.(розбила на 2 уроки).
Практичну роботу №7  виконайте в зошиті (додаткова оцінка).

1 Динаміка чисельності населення світу
За оцінками ООН, населення світу становить близько 7,6 млрд. осіб. У 1820 р. цей показник був1 млрд. Протягом ХХ ст. вона збільшилася майже у чотири рази. За оцінками, 2024 р. Населення Землі становитиме 8 млрд., а 2100 р. — 11.
Природні, соціальні, економічні й екологічні чинники та просторові особливості природного руху населення у світі

Основним «постачальником» населення світу є країни «периферії». Висока народжуваність характерна для країн з високою дитячою смертністю. Релігійно-історичні традиції багатодітності існують в ісламських країнах та в індуїстів. У містах народжуваність нижче, ніж у сільській місцевості.
Смертність у світі зміщується у бік старшого віку; дитяча смертність суттєво зменшилася (окрім відсталих країн — Ангола, Афганістан, Ліберія ).Рівень смертності залежить від рівня розвитку держав та економічних показників на душу населення.
3. Статево-вікова,шлюбно-сімейна структура населення. Демографічне старіння населення.
Хлопчиків народжується більше, ніж дівчаток. До шлюбного періоду співвідношення чоловіків та жінок зрівнюється, а потім кількісна перевага жінок постійно зростає. В країнах, що розвиваються (в Азії та Африці), переважають чоловіки (50,4 %).
Шлюбно-сімейна структура — розподіл населення за шлюбним статусом (визначається нормами держави) та сімейним (повні, неповні,).
Кількість літніх людей (понад 60 років) зараз більша, ніж дітей у віці до 5 років. Демографічне старіння характерне для країн «центру» й тих, що займають вищі позиції у «на пів периферії».
4 Характеристика демографічної ситуації в країнах за статево-віковими пірамідами
Статево-вікові піраміди наочно демонструють один з трьох видів відтворення.
1) Прогресивний — доля дітей близько 40 %, літніх — близько 10 % (високий рівень народжуваності й смертності); піраміда має форму трикутника; притаманний найменш розвиненим країнам; за дуже стрімкого росту природного приросту — демографічний вибух.
2) Стаціонарний — доля дітей близько 27 %, літніх — близько 20 % (зниження рівнів народжуваності й смертності); піраміда у формі дзвоника.
3) Регресивний — доля дітей близько 20 %, літніх — близько 30 % (низькі рівні народжуваності й смертності — старіння нації); піраміда у формі урни; за від’ємного природного приросту — демографічна криза (депопуляція).

Практична робота 7. Обчислення показників народжуваності, смертності, природного та механічного приросту населення країни за статистичними даними .(початок)
За даними онлайн - калькулятора чисельності населення Землі (http://countrymeters.info/) розрахуйте природний приріст населення кількох країн, що вас цікавлять. Порівняйте результати. Зробіть висновок.

1 Міграції, їх показники, чинники та вплив на відтворення населення і його перерозподіл у світі
Показник міграції — сальдо міграцій (різниця між кількістю іммігрантів та емігрантів). Безпосередньо впливає на кількість населення країни, а згодом мігранти включаються чи випадають з процесу природного відтворення населення країн.
Чинники міграцій вираженіу видах міграцій.
- За часом: постійні (повна зміна місця проживання), тимчасові (на визначений час — навчання у виші, робота за контрактом), сезонні (збір врожаю, кочове скотарство, риболовля, паломництво),маятникові (щоденний (кількаденний) виїзд на роботу, навчання), епізодичні (спонтанні — відрядження, відпочинок).
- За правовим статусом: легальні та нелегальні.
- За напрямком: міждержавні, внутрішні.
- За формою: організовані (спрямовані державними органами чи певними установами), стихійні.
- За способом здійснення: добровільні, примусові (депортація, переселення з місць природної чи техногенної катастрофи).
- За причиною: економічні, соціальні (сімейні, національні), політичні, військові, культурні.

Практична робота 7. Обчислення показників народжуваності, смертності, природного та механічного приросту населення країни за статистичними даними (закінчення)

За даними Державної служби статистики України (http://www.ukrstat.gov.ua/) розрахуйте сальдо міграції в Україні за останні 20 років. Висловіть припущення про причини міграцій та наслідки їх для демографічної ситуації в країні. Ознайомтеся з сальдо міграцій країн світу за даними сайту ЦРУ(https://www.cia.gov/library/publications/resources/the-world-factbook/rankorder/2112rank.html#ar)
Домашнє завдання:
-прочитати параграф 28
-виконати та записати в зошиті практичну роботу №7 ( у кого  дома  є практичний зошит можете виконати роботу в ньому).
-додаткове завдання: стор.118, в рубриці «Від теорії до практики» виконати завдання №1 письмово.
ТЕСТУВАННЯ
Тестове завдання активне
Завдання необхідно виконати до  22 квітня 17:00 

Код доступу 677646
використайте цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua







Комментариев нет:

Отправить комментарий

Шановні одинадцятикласники! Розпочинаємо дистанційне навчання .Уважно  читайте завдання, виконуйте тести.Бажаю успіху!